Overgangsperiode met 4 jaar verlengd voor Spoed en MUG in Brussel

ASGB-BERICHT 2021.043
Icoon thema staatsblad

 

De erkenningscriteria voor de functies gespecialiseerde spoedgevallen en MUG worden bepaald door twee KB’s van 1998. Beide voorzagen in een overgangsregeling die sindsdien telkens maar verlengd werd, ook nog toen de bevoegdheid ervoor naar de regio’s verhuisde.

De laatste verlenging liep ten einde op 31 december 2020 jl. Voor het Brussels Hoofdstedelijk Gewest is op 2 maart 2021 een Besluit verschenen dat deze datum alweer opschuift tot 31 december 2024. Voor de andere regio’s is dat vooralsnog niet gebeurd.

Als bijlage bij dit bericht kunt u zowel de integrale tekst van het nieuwe Brusselse Besluit vinden als de twee gecoördineerde basis-KB’s.

ASGB/kartel wenst hieraan toe te voegen dat het nu stilaan tijd wordt dat voor deze erkenningscriteria een definitieve oplossing gezocht wordt. De professionalisering van de spoedgevallen verdient meer aandacht en het afwentelen van permanenties op ASO of brevetartsen moet worden ingeperkt. Uiteraard moet dit wel samengaan met een structurele financiering van de MUG-functie.

 

2026.096

Nieuw rapport van de Commissie voor Gezondheidszorgdoelstellingen

 

Begin 2025 werd in de schoot van het RIZIV een zgn. Commissie voor Gezondheidszorgdoelstellingen (GDOS) opgericht.

Die commissie waarin de zorgverleners (en zeker de artsen) zwaar in de minderheid zijn en bovendien geen stemrecht hebben, heeft de taak om de regering te adviseren over wat er prioritair is op het vlak van de gezondheidszorg.

2026.095

RIZIV-premie voor verpleegkundige in huisartsenpraktijk: wat is nieuw vanaf 2026?

 

Twee jaar geleden, in 2024, werd er vanuit de Medicomut een bijkomende ondersteuning (naast en los van het al eerder bestaande Impulseo) ingevoerd voor huisartsenpraktijken die met een verpleegkundige werken.

Het ging toen om twee afzonderlijke premies, de ene tegemoetkoming voor zorgcontinuïteit genoemd en bedoeld voor ‘eerste aanwervingen’, de andere tegemoetkoming voor praktijkbeheer genoemd en bedoeld voor praktijken die al langer met verpleegkundigen werkten. 

2026.094

Nieuwe wet geeft IMA meer macht om fraude op te sporen

 

Op 11 augustus 2026 werd een wet diverse gezondheidsbepalingen in het Staatsblad gepubliceerd.

Met ‘divers’ heeft deze wet van 20 juli 2026 haar naam niet gestolen want ze behandelt een beetje van alles, onder meer inzake geneesmiddelen, elektronisch voorschrijven, enz. Zie hiervoor het bijgevoegd overzicht uit de nota CGV2026-172.

De belangrijkste topic heeft echter betrekking op het uitbreiden van de bevoegdheden van het InterMutualistisch Agentschap inzake het bestrijden van fraude.