Pseudocodes voor vaccinatie zijn bekend

2023.193

 

Vandaag, 11 oktober 2023, is het KB gepubliceerd dat de pseudocodes voor vaccinatie tegen Covid en griep invoert. Het gaat om de volgende pseudocodes:

  • * 420011 voor het voorbereiden van het covid-vaccin met als vergoeding € 3,22
  • * 419495 voor het toedienen van het covid-vaccin met als vergoeding € 15,50
  • * 419 952 voor het toedienen van het griepvaccin met als vergoeding € 15,50

 

Deze pseudocodes zijn geldig sinds 1 oktober jl., zo stelt het KB, en kunnen enkel afgerekend worden via de derdebetaler. De beide codes kunnen op afzonderlijke vaccinatiemomenten afgerekend worden, maar indien de beide vaccins tegelijk gezet worden, kunnen ze ook tegelijk afgerekend worden.

Het KB laat echter eveneens toe om niet de bijzondere nummers aan te rekenen maar wél de verstrekking voor een raadpleging of huisbezoek, indien het gaat om individuele vaccinatiemomenten tijdens een raadpleging of bezoek”.

Noch de verstrekking voor een huisbezoek noch de bijzondere nummers mogen gebruikt worden, wanneer u patiënten van zorginstellingen, residentiële collectiviteiten, gemeentes, scholen, vaccinatiecentra, arbeidsgeneeskundige diensten” ter plekke gaat vaccineren.

 

Hierna vindt u de integrale tekst van het KB.

9 OKTOBER 2023. - Koninklijk besluit tot wijziging van het koninklijk besluit van 6 december 2022 tot vaststelling van de honoraria voor de bereiding, levering en toediening van COVID-vaccins, publicatie 11 oktober 2023

FILIP, Koning der Belgen,

Aan allen die nu zijn en hierna wezen zullen, Onze Groet.

Gelet op de wet van 13 juni 2021 houdende maatregelen ter beheersing van de COVID-19-pandemie en andere dringende maatregelen in het domein van de gezondheidzorg, artikel 42, eerste lid;

Gelet op het koninklijk besluit van 6 december 2022 tot vaststelling van de honoraria voor de bereiding, levering en toediening van COVID-vaccins;

Gelet op het advies van de Inspecteur van Financiën, gegeven op 23 september 2023;

Gelet op de akkoordbevinding van de Staatssecretaris voor Begroting van 20 september 2023;

Gezien het artikel 8 van de wet van 15 december 2013 houdende diverse bepalingen inzake administratieve vereenvoudiging, is dit besluit vrijgesteld van een regelgevingsimpactanalyse gezien de hoogdringendheid gemotiveerd door de hierna vermelde overwegingen;

Gelet op de wetten op de Raad van State, gecoördineerd op 12 januari 1973, artikel 3, § 1;

Gelet op de dringende noodzakelijkheid;

Overwegende dat de Hoge Gezondheidsraad in zijn recent advies nr. 9766 "2023-24 Vaccinatiestrategie voor de Belgische bevolking", uitgebracht in juni 2023, suggereert om tegelijkertijd het vaccin tegen de seizoensgriep en het vaccin tegen SARS-COVID toe te dienen aan mensen die behoren tot de omschreven doelgroepen. Hierbij wordt verwezen naar de Wereldgezondheidsorganisatie en naar het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC);

Overwegende de noodzaak tot het toedienen van vaccins aan een vrij aanzienlijk deel van de populatie binnen een korte periode gedurende het najaar 2023, waarbij alle actoren moeten kunnen worden ingezet;

Overwegende het advies van de Commissie voor Begrotingscontrole, gegeven op 30 augustus 2023, met toepassing van artikel 51, eerste lid, van de wet van 13 juni 2021 houdende maatregelen ter beheersing van de COVID-19-pandemie en andere dringende maatregelen in het domein van de gezondheidzorg;

Overwegende het advies van het Comité van de verzekering voor geneeskundige verzorging, gegeven op 4 september 2023 en 18 september 2023 met toepassing van artikel 51, eerste lid, van de wet van 13 juni 2021 houdende maatregelen ter beheersing van de COVID-19-pandemie en andere dringende maatregelen in het domein van de gezondheidzorg;

Op de voordracht van de Minister van Sociale Zaken en op het advies van de in Raad vergaderde Ministers,

Hebben Wij besloten en besluiten Wij :

Artikel 1. In het opschrift van het koninklijk besluit van 6 december 2022 tot vaststelling van de honoraria voor de bereiding, levering en toediening van COVID-vaccins worden de woorden "de bereiding, levering en toediening van COVID-vaccins" vervangen door de woorden "de voorbereiding en toediening van COVID-vaccins en tot vaststelling van de honoraria voor de toediening van griepvaccins".

Art. 2. In artikel 1 van hetzelfde besluit worden de volgende wijzigingen aangebracht:

1° in de bepaling onder 2° worden de woorden "door een apotheker" opgeheven;

2° het artikel wordt aangevuld met de bepaling onder 5°, luidende:

"5° "griepvaccin": vaccin vergund voor de profylaxe van influenza."

Art. 3. In het opschrift van hoofdstuk 2 van hetzelfde besluit worden de woorden "en aflevering" opgeheven.

Art. 4. In artikel 2 van hetzelfde besluit wordt paragraaf 1 vervangen als volgt:

" § 1. Er wordt een specifieke forfaitaire vergoeding toegekend aan een apotheker voor de voorbereiding van COVID-vaccins."

Art. 5. In hoofdstuk 2 van hetzelfde besluit worden de artikelen 2/1 en 2/2 ingevoegd, luidende:

"Art. 2/1. § 1. Er wordt een specifieke forfaitaire vergoeding toegekend aan verpleegkundigen voor de voorbereiding van COVID-vaccins.

§ 2. Dit honorarium bedraagt 3,22 euro.

§ 3. Een verpleegkundige kan het forfaitair honorarium bedoeld in paragraaf 1 éénmaal per rechthebbende per voorbereide vaccindosis klaar voor toediening volgens het vaccinatieschema van toepassing voor de rechthebbende, aanrekenen aan de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging, overeenkomstig de daarvoor bedoelde tariferingsinstructies via de pseudocode 419996.

Art. 2/2. § 1. Er wordt een specifieke forfaitaire vergoeding toegekend aan personen die gemachtigd zijn de geneeskunde te beoefenen voor de voorbereiding van COVID-vaccins.

§ 2. Dit honorarium bedraagt 3,22 euro.

§ 3. Een persoon die gemachtigd is de geneeskunde te beoefenen kan het forfaitair honorarium bedoeld in paragraaf 1 éénmaal per rechthebbende per voorbereide vaccindosis klaar voor toediening volgens het vaccinatieschema van toepassing voor de rechthebbende, aanrekenen aan de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging, overeenkomstig de daarvoor bedoelde tariferingsinstructies via de pseudocode 420011."

Art. 6. In het opschrift van hoofdstuk 3 van hetzelfde besluit worden de woorden "of een griepvaccin" ingevoegd tussen de woorden "van een COVID-vaccin" en de woorden "aan een rechthebbende".

Art. 7. In hoofdstuk 3 van hetzelfde besluit wordt een artikel 3/1 ingevoegd, luidende:

"Art. 3/1. § 1. Een specifiek forfaitair honorarium wordt toegekend aan een apotheker voor de toediening van een griepvaccin aan een rechthebbende in een voor het publiek opengestelde apotheek, indien voldaan is aan de voorwaarden voor toediening van dit vaccin die vastgelegd zijn in artikel 3, §§ 3 en 4, van de wet betreffende de uitoefening van de gezondheidszorgberoepen, gecoördineerd op 10 mei 2015.

§ 2. Dit honorarium bedraagt 15,5 euro.

§ 3. Een apotheker kan het forfaitair honorarium bedoeld in paragraaf 1 éénmaal per rechthebbende per vaccin, toegediend volgens het vaccinatieschema van toepassing voor de rechthebbende aanrekenen aan de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging, overeenkomstig de daarvoor bedoelde tariferingsinstructies via de pseudocode 758752."

Art. 8. In het opschrift van hoofdstuk 4 van hetzelfde besluit worden de woorden "of een griepvaccin" ingevoegd tussen de woorden "van een COVID-vaccin" en de woorden "aan een rechthebbende".

Art. 9. In artikel 4 van hetzelfde besluit worden de volgende wijzigingen aangebracht:

1° in paragraaf 3 wordt het woord "voorwaarden" vervangen door het woord "voorwaarde";

2° in paragraaf 3 wordt de bepaling onder 1° opgeheven;

3° in paragraaf 4 worden het woord en het leesteken "eerstelijnszones," opgeheven.

Art. 10. In hoofdstuk 4 van hetzelfde besluit wordt een artikel 4/1 ingevoegd, luidende:

"Art. 4/1. § 1. Een specifiek forfaitair honorarium wordt toegekend voor de toediening van een griepvaccin aan een rechthebbende door een verpleegkundige.

§ 2. Dit honorarium bedraagt 15,5 euro.

§ 3. Een verpleegkundige kan het forfaitair honorarium bedoeld in paragraaf 1 éénmaal per rechthebbende per vaccin, toegediend tijdens een bezoek bij de patiënt of in de praktijkkamer van de verpleegkundige volgens het vaccinatieschema van toepassing voor de rechthebbende aanrekenen aan de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging, overeenkomstig de daarvoor bedoelde tariferingsinstructies via de pseudocode 419974.

§ 4. De verstrekkingen kunnen niet worden aangerekend indien de griepvaccinatie gebeurt tijdens collectieve vaccinatie in onder meer zorginstellingen, residentiële collectiviteiten, gemeentes, scholen, vaccinatiecentra, arbeidsgeneeskundige diensten."

Art. 11. In het opschrift van hoofdstuk 5 van hetzelfde besluit worden de volgende wijzigingen aangebracht:

1° de woorden "of een griepvaccin" worden ingevoegd tussen de woorden "van een COVID-vaccin" en de woorden "aan een rechthebbende";

2° de woorden "tijdens individuele raadplegingen of bezoeken" worden opgeheven.

Art. 12. In artikel 5 van hetzelfde besluit worden de volgende wijzigingen aangebracht:

1° in paragraaf 1 wordt het woord "voorwaarden" vervangen door het woord "voorwaarde";

2° in paragraaf 1 wordt de bepaling onder 1° opgeheven;

3° in paragraaf 2 worden het woord en het leesteken "eerstelijnszones," opgeheven.

Art. 13. In hoofdstuk 5 van hetzelfde besluit worden de artikelen 5/1 tot 5/4 ingevoegd, luidende:

"Art. 5/1. § 1. De verstrekkingen voor een raadpleging of een bezoek bedoeld in artikel 2 van de bijlage bij het koninklijk besluit van 14 september 1984 tot vaststelling van de nomenclatuur van de geneeskundige verstrekkingen inzake verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen kunnen worden aangerekend door een persoon die gemachtigd is de geneeskunde te beoefenen voor individuele vaccinatiemomenten tegen griep tijdens een raadpleging of bezoek.

§ 2. De verstrekkingen voor een raadpleging of een bezoek bedoeld in artikel 2 van de bijlage bij het koninklijk besluit van 14 september 1984 tot vaststelling van de nomenclatuur van de geneeskundige verstrekkingen inzake verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen kunnen niet worden aangerekend indien de vaccinatie tegen griep gebeurt tijdens individuele of collectieve vaccinatie in onder meer zorginstellingen, residentiële collectiviteiten, gemeentes, scholen, vaccinatiecentra, arbeidsgeneeskundige diensten.

Art. 5/2. § 1. Een specifiek forfaitair honorarium wordt toegekend voor de toediening van een COVID-vaccin aan een rechthebbende door een persoon die gemachtigd is de geneeskunde te beoefenen.

§ 2. Dit honorarium bedraagt 15,5 euro.

§ 3. Een persoon die gemachtigd is de geneeskunde te beoefenen kan het forfaitair honorarium bedoeld in paragraaf 1 éénmaal per rechthebbende per vaccin, toegediend volgens het vaccinatieschema van toepassing voor de rechthebbende aanrekenen aan de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging, overeenkomstig de daarvoor bedoelde tariferingsinstructies via de pseudocode 419495, indien is voldaan aan de volgende voorwaarde:

1° de persoon die gemachtigd is de geneeskunde te beoefenen registreert de toediening van het COVID-vaccin aan de rechthebbende in Vaccinnet+ of het desbetreffende register dat door de gemeenschappen is ingesteld voor de registratie van de vaccinaties.

§ 4. De verstrekkingen kunnen niet worden aangerekend indien de vaccinatie tegen COVID-19 gebeurt tijdens collectieve vaccinatie in onder meer zorginstellingen, residentiële collectiviteiten, gemeentes, scholen, vaccinatiecentra, arbeidsgeneeskundige diensten.

Art. 5/3. § 1. Een specifiek forfaitair honorarium wordt toegekend voor de toediening van een griepvaccin aan een rechthebbende door een persoon die gemachtigd is de geneeskunde te beoefenen.

§ 2. Dit honorarium bedraagt 15,5 euro.

§ 3. Een persoon die gemachtigd is de geneeskunde te beoefenen kan het forfaitair honorarium bedoeld in paragraaf 1 éénmaal per rechthebbende per vaccin, toegediend volgens het vaccinatieschema van toepassing voor de rechthebbende aanrekenen aan de verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging, overeenkomstig de daarvoor bedoelde tariferingsinstructies via de pseudocode 419952.

§ 4. De verstrekkingen kunnen niet worden aangerekend indien de griepvaccinatie gebeurt tijdens collectieve vaccinatie in onder meer zorginstellingen, residentiële collectiviteiten, gemeentes, scholen, vaccinatiecentra, arbeidsgeneeskundige diensten.

Art. 5/4. De verstrekkingen bedoeld in de artikelen 2/2, 5/2 en 5/3 mogen tijdens hetzelfde patiëntencontact niet worden gecumuleerd met de verstrekkingen voor een raadpleging of een bezoek bedoeld in artikel 2 van de bijlage bij het koninklijk besluit van 14 september 1984 tot vaststelling van de nomenclatuur van de geneeskundige verstrekkingen inzake verplichte verzekering voor geneeskundige verzorging en uitkeringen."

Art. 14. In artikel 7 van hetzelfde besluit worden de woorden "of een griepvaccin" ingevoegd tussen de woorden "van een COVID-vaccin" en de woorden "aan betrokken rechthebbende".

Art. 15. In artikel 8 van hetzelfde besluit worden de woorden "de in artikelen 2, 3 en 4 bedoelde verstrekkingen" telkens vervangen door de woorden "de in artikelen 2, 2/1, 2/2, 3, 3/1, 4, 4/1, 5/2 en 5/3 bedoelde verstrekkingen".

Art. 16. In artikel 9 van hetzelfde besluit, gewijzigd bij het koninklijk besluit van 17 februari 2023, worden de woorden "op 31 december 2023" vervangen door de woorden "op dezelfde datum als de wet van 9 oktober 2023 tot wijziging van de wet van 10 mei 2015 betreffende de uitoefening van de gezondheidszorgberoepen".

Art. 17. Dit besluit heeft uitwerking met ingang van 1 oktober 2023.

Art. 18. De minister bevoegd voor Sociale Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit.

Gegeven te Brussel, 9 oktober 2023.

FILIP

Van Koningswege :

De Minister van Sociale Zaken,

F. VANDENBROUCKE

 

Reacties

Proficiat, dat hebben de vakbonden weer eens mooi geregeld....

Jan Janssen

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.037

Aanpassing erkenningsnormen oncologisch zorgprogramma borstkanker

 

Op 2 april 2026 is een BVR (Besluit Vlaamse Regering) gepubliceerd dat de erkenningsnormen voor oncologische zorgprogramma's voor borstkanker (het KB van 26 april 2007) wijzigt.

Het komt erop neer dat centra een aantal nieuwe diagnoses moeten aantonen en een minimale aanwezigheid en activiteit van arts-specialisten moeten waarborgen.

Hierna (klik op lees meer) vindt u de integrale tekst van het nieuwe BVR dat in voege treedt op 12 april 2026.

 

2026.036

De ACA-hervorming: een mooie, maar riskante gok...

 

Op maandag 30 maart 2026 werd het rapport van de zgn. ACA-werkgroep gepresenteerd op de Medicomut. ACA staat voor ‘actes de consultations et assimilés’. Het gaat m.a.w. om de raadplegingshonoraria, de toezichthonoraria en de permanentie.

De hervorming van de ACA past in de algemene hervorming van de nomenclatuur. Het Kartel (ASGB – GBO – MoDeS) heeft ingestemd met de principes die in het rapport worden uiteengezet.

Dat stelt een ambitieuze en grootschalige hervorming voor en weerspiegelt op coherente wijze de discussies die tot nu toe zijn gevoerd.

2026.035

Corrigendum tarieven deel 11

 

Deel 11 betreft J. Inwendige geneeskunde ; K. Dermato-venereologie ; L. Pathologische anatomie.

Ingevolge een beslissing van de NCAZ op 9 maart 2026 wordt de sleutelletterwaarde van het dagplafond voor de geëvoceerde potentialen in de tabel ‘J. 6. Neuropsychiatrie’ aangepast vanaf 1 april 2026.

In de file als bijlage vindt u de nieuwe tarieven (aanpassingen in het vet).