NCAZ keurt New Deal goed, ASGB/Kartel blijft sceptisch

2023.133

 

Op de NCAZ (Medicomut) van gisteren, 26 juni 2023, werd de New Deal goedgekeurd. Er zullen 583 praktijken de kans krijgen om in dit nieuwe (derde) financieringsmodel te stappen. Over één aspect was er echter nog geen eensgezindheid: gedeconventioneerde huisartsen die in de New Deal stappen, zullen supplementen mogen vragen, maar die zullen geplafonneerd worden. De vraag is op welk percentage men zal plafonneren. Die knoop wordt pas volgende week doorgehakt (op een nieuwe Medicomut).

ASGB/Kartel heeft de New Deal mee goedgekeurd, we zijn absoluut niet tegen vernieuwing, maar heeft ter zitting wel zijn kritiek herhaald (en laten notuleren). Zo blijven we van mening dat met deze New Deal de problemen op het veld nog altijd niet opgelost worden. Patiëntenstops zullen er niet door verdwijnen, een betere spreiding van de huisartsen zullen we er niet door bekomen, enz.

We blijven er ook moeite mee hebben dat het nieuwe model duidelijk boven de bestaande modellen geplaatst wordt. Onze vraag om de 23 miljoen van de New Deal bij de 16,5 miljoen te voegen om zo een globaal budget voor praktijkondersteuning van ALLE PRAKTIJKVORMEN vrij te maken, werd niet weerhouden. We stonden hierin geïsoleerd. Meer nog, nu blijkt zelfs dat de New Deal-praktijken ook nog een voorkeursbehandeling inzake remgelden zullen genieten. In een New Deal-praktijk zal een patiënt immers slechts 8 euro remgeld moeten betalen bij een huisbezoek, terwijl dat in een gewone praktijk (in het prestatiestelsel) 16 euro is.

Reacties

Dag collega```` s

Ik ben echt onaangenaam verrast door jullie standpunten over de New Deal.

Jullie reactie over niet-geconventioneerde huisartsen is een ouderwets standpunt dat stroop aan de mond is voor die groep huisartsen. Daarmee ondersteun je geen vernieuwing en eindelijk een nieuwe impuls voor de eerstelijnszorg, met daarin de belangrijke plaats van de huisartsgeneeskunde. Je kunt ermee beter op de stoel van BVAS gaan zitten.

Met de voorgestelde omkadering is er mijn inziens helemaal geen nood aan het vragen van supplementen. Huisartsen kunnen zeer goed hun boterham verdienen.

Roy Remmen, huisarts, (em) gewoon hoogleraar huisartsgeneeskunde

Roy Remmen

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.096

Nieuw rapport van de Commissie voor Gezondheidszorgdoelstellingen

 

Begin 2025 werd in de schoot van het RIZIV een zgn. Commissie voor Gezondheidszorgdoelstellingen (GDOS) opgericht.

Die commissie waarin de zorgverleners (en zeker de artsen) zwaar in de minderheid zijn en bovendien geen stemrecht hebben, heeft de taak om de regering te adviseren over wat er prioritair is op het vlak van de gezondheidszorg.

2026.095

RIZIV-premie voor verpleegkundige in huisartsenpraktijk: wat is nieuw vanaf 2026?

 

Twee jaar geleden, in 2024, werd er vanuit de Medicomut een bijkomende ondersteuning (naast en los van het al eerder bestaande Impulseo) ingevoerd voor huisartsenpraktijken die met een verpleegkundige werken.

Het ging toen om twee afzonderlijke premies, de ene tegemoetkoming voor zorgcontinuïteit genoemd en bedoeld voor ‘eerste aanwervingen’, de andere tegemoetkoming voor praktijkbeheer genoemd en bedoeld voor praktijken die al langer met verpleegkundigen werkten. 

2026.094

Nieuwe wet geeft IMA meer macht om fraude op te sporen

 

Op 11 augustus 2026 werd een wet diverse gezondheidsbepalingen in het Staatsblad gepubliceerd.

Met ‘divers’ heeft deze wet van 20 juli 2026 haar naam niet gestolen want ze behandelt een beetje van alles, onder meer inzake geneesmiddelen, elektronisch voorschrijven, enz. Zie hiervoor het bijgevoegd overzicht uit de nota CGV2026-172.

De belangrijkste topic heeft echter betrekking op het uitbreiden van de bevoegdheden van het InterMutualistisch Agentschap inzake het bestrijden van fraude.