Beroepsprocedure sociaal statuut

ASGB-BERICHT ASGB-BERICHT2018.047

NCAZ 2018-36_Sociale voordelen - assimilatiecategorieën + KB

Geachte collega

 

Zoals u weet werden vanaf 2017 aan de toekenning van de Riziv sociale voordelen bijkomende voorwaarden gesteld i.v.m. het al dan niet bereiken van een (volledige of verlaagde) activiteitsdrempel per discipline.

De artsen die deze drempel niet bereikten werden hiervan door het Riziv ingelicht en konden beroep aantekenen. Er werden een duizendtal assimilatieaanvragen ingediend.

Tijdens de vergadering van de NCAZ van 23/4/2018 werd bijgevoegd ontwerp-KB goedgekeurd.

Na publicatie en van kracht worden van het definitieve KB zal het Riziv de betrokken artsen informeren of ze al dan niet tot een van de weerhouden groepen behoren. Indien dat niet het geval is dan kan men nog individueel beroep aantekenen. Indien men het wenst kan het ASGB daarbij steun verlenen.

De eerste groep artsen die de drempel niet bereikten omdat de facturatie hoofdzakelijk gebeurde op naam van het diensthoofd is voorlopig weerhouden maar voor de toekomst voorziet het Riziv een strengere toepassing van de regelgeving die stelt dat iedere arts zijn eigen verstrekkingen moet factureren.

Voor de in artikel 2 vermelde activiteitsdrempels zal worden teruggegrepen naar deze die voor de accreditering gebruikt worden.

 

Ongeveer 2000 artsen meenden blijkbaar zelf dat ze geen aanspraak meer konden maken op de sociale voordelen en hebben geen aanvraag meer ingediend.

Het uitgespaarde bedrag wenst het ASGB/Kartel prioritair te gebruiken om het sociaal statuut van ASO en HAIO te verbeteren zodat het gebrek aan pensioenopbouw kan gecompenseerd worden, en voor bijkomende bescherming bij zwangerschap. We zullen hiervoor te gepasten tijde een voorstel indienen.

 

met collegiale groeten, het ASGB-bestuur

2026.044

Correcties op de nomenclatuur inzake rusthuisbezoeken gepubliceerd

 

Op 22 april 2026 zijn een aantal KB’s en een interpretatieregel gepubliceerd die de in 2024 nieuw ingevoerde nomenclatuur voor bezoeken in een WZC corrigeren. Het gaat m.a.w. om nomenclatuurnummer 106610 en aanverwanten.

Sommige aanpassingen betreffen eerder ‘teksttoilet’ van de in 2024 gepubliceerde KB’s (gebruik van de juiste terminologie) maar twee punten zijn dermate belangrijk dat we ze nog eens uitdrukkelijk vermelden.

Eén gaat over het GMD van een WZC-patiënt en het ander over het zgn. ongewoon bezoek.

 

2026.043

Nieuwe huisartsennomenclatuur voor palliatieve zorg vanaf 1 juni '26

 

Op 20 april 2026 zijn drie KB’s in het Staatsblad gepubliceerd over de ondersteuning van de huisarts m.b.t. palliatieve patiënten.

Er worden (vanaf 1 juni 2026) twee forfaitaire honoraria ingevoerd die het opstellen van een ACP (advanced care planning) aanvullen:

2026.042

Nog twee aanmeldmomenten in 2026 voor de New Deal

 

In 2024 startte een nieuw financieringsmodel voor de huisartsgeneeskunde, naast de betaling per prestatie en het forfaitaire systeem: de New Deal. Dit systeem houdt het midden tussen de twee bestaande systemen en bestaat uit drie financieringsstromen: betaling per prestatie, capitatiefinanciering en premies.

Indien u zich nog wil aanmelden in 2026 voor dit systeem, zijn er nog twee momenten waarop dat kan: