Stand van zaken ziekenhuishervorming

ASGB-BERICHT ASGB-BERICHT2017.048

Stand van zaken ziekenhuishervorming 

Geachte collega

Bijgevoegd vindt u een nota met een stand van zaken van de ziekenhuishervorming en onze commentaar daarop.

De conceptnota’s van de minister waarop een en ander gebaseerd is kreeg u reeds ter inzage via ASGB-bericht 2017.019

We vernemen graag uw opmerkingen en suggesties.

Het Overlegcomité vergadert opnieuw op 3 mei.

 

met collegiale groeten, het ASGB-bestuur

Reacties

Dit onderwerp belangt ook de huisartsen aan. Bepaalde hiaten in onze actuele kennis ivm oa neonati kunnen eventueel bijgewerkt worden via bijscholing.
Netwerking en/of sluiten van ziekenhuizen, spoeddiensten zal een weerslag hebben op de wachtdiensten en de nu reeds ondergefinacierde wachtposten.
mvg
Luc Meyvis
Huisarts

Meyvis Luc

Dit belangt ook de huisartsen aan. De tekorten in de actuele kennis ivm met bv neonati zou kunnen bijgewerkt worden via bijscholing. Het zou de rol van de huisarts als familiearts terug kunnen herwaarderen.
Anderzijds zou de netwerking en de sluiting van spoedgevallen ook een weerslag hebben op het wachtgebeuren
bij de huisartsen en het budget voor de wachtposten dreigt nu al ontoereikend te worden om te voldoen aan de huidige toeloop.

Meyvis Luc
2026.044

Correcties op de nomenclatuur inzake rusthuisbezoeken gepubliceerd

 

Op 22 april 2026 zijn een aantal KB’s en een interpretatieregel gepubliceerd die de in 2024 nieuw ingevoerde nomenclatuur voor bezoeken in een WZC corrigeren. Het gaat m.a.w. om nomenclatuurnummer 106610 en aanverwanten.

Sommige aanpassingen betreffen eerder ‘teksttoilet’ van de in 2024 gepubliceerde KB’s (gebruik van de juiste terminologie) maar twee punten zijn dermate belangrijk dat we ze nog eens uitdrukkelijk vermelden.

Eén gaat over het GMD van een WZC-patiënt en het ander over het zgn. ongewoon bezoek.

 

2026.043

Nieuwe huisartsennomenclatuur voor palliatieve zorg vanaf 1 juni '26

 

Op 20 april 2026 zijn drie KB’s in het Staatsblad gepubliceerd over de ondersteuning van de huisarts m.b.t. palliatieve patiënten.

Er worden (vanaf 1 juni 2026) twee forfaitaire honoraria ingevoerd die het opstellen van een ACP (advanced care planning) aanvullen:

2026.042

Nog twee aanmeldmomenten in 2026 voor de New Deal

 

In 2024 startte een nieuw financieringsmodel voor de huisartsgeneeskunde, naast de betaling per prestatie en het forfaitaire systeem: de New Deal. Dit systeem houdt het midden tussen de twee bestaande systemen en bestaat uit drie financieringsstromen: betaling per prestatie, capitatiefinanciering en premies.

Indien u zich nog wil aanmelden in 2026 voor dit systeem, zijn er nog twee momenten waarop dat kan: