KARTEL PERSMEDEDELING : clock stop

ASGB-BERICHT ASGB-BERICHT2017.006

Akkoord artsen-ziekenfondsen op glad ijs, maar vraag naar ontbinding voor 1 maand bevroren.

 

Zoals u wellicht hebt vernomen, heeft de Nationale  Commissie Artsen-Ziekenfondsen op 25 januari 2017 beslist om een clock stop van één maand in te stellen.

 

In de praktijk betekent dit:

 

Onze vraag tot ontbinding van rechtswege van het akkoord blijft behouden maar de datum van inwerkingtreding wordt uitgesteld.

Onze beslissing om de ontbinding niet in te roepen hangt af van wat de komende maand gebeurt. 

 

De  tarieven vastgesteld op 1 januari 2017 blijven tot nader order van kracht.

 

De Nationale Commissie Artsen-Ziekenfondsen geeft de regering 30 dagen de tijd om te reageren op de punten van een afsprakenkader, die zijn opgenomen in een brief aan de regering.

 

Een langdurig debat onder de partners van de Nationale Commissie Artsen-Ziekenfondsen heeft tot een consensus geleid over een afsprakenkader dat aan de regering wordt bezorgd.

 

Het betreft aan de ene kant de snelle aanpassing van een aantal procedures om in de toekomt nog akkoorden te kunnen afsluiten binnen een stabiel wettelijk en financieel kader en aan de andere kant een aantal belangrijke meer principiële items, o.a. de centrale rol van de huisarts, de wachtposten, de betrokkenheid van de artsen in de governance van de toekomstige ziekenhuisnetwerken, het wettelijk kader van de afhoudingen, enz…

 

Het Kartel heeft aan de voorzitter van de Nationale Commissie Artsen-Ziekenfondsen de punten laten weten die volgens haar moeten geagendeerd worden om het vertrouwen te herwinnen. 

 

De bal ligt nu in het kamp van de regering. Wij verwachten van de regering binnen de maand concrete en duidelijke engagementen voor alle punten van het afsprakenkader.

 

Door deze clock stop te aanvaarden bewijst het Kartel nogmaals zijn wil om voor de patiënten maximale tariefzekerheid te garanderen in een veilig te stellen gezondheidszorgsysteem, gebaseerd op solidariteit en gelijke toegankelijkheid, binnen een overlegmodel dat aan alle artsen een billijke honorering garandeert.

Het Kartel blijft vastberaden en waakzaam.

Dr. Reinier Hueting

Voorzitter Kartel

Voorzitter ASGB

 

 

2026.044

Correcties op de nomenclatuur inzake rusthuisbezoeken gepubliceerd

 

Op 22 april 2026 zijn een aantal KB’s en een interpretatieregel gepubliceerd die de in 2024 nieuw ingevoerde nomenclatuur voor bezoeken in een WZC corrigeren. Het gaat m.a.w. om nomenclatuurnummer 106610 en aanverwanten.

Sommige aanpassingen betreffen eerder ‘teksttoilet’ van de in 2024 gepubliceerde KB’s (gebruik van de juiste terminologie) maar twee punten zijn dermate belangrijk dat we ze nog eens uitdrukkelijk vermelden.

Eén gaat over het GMD van een WZC-patiënt en het ander over het zgn. ongewoon bezoek.

 

2026.043

Nieuwe huisartsennomenclatuur voor palliatieve zorg vanaf 1 juni '26

 

Op 20 april 2026 zijn drie KB’s in het Staatsblad gepubliceerd over de ondersteuning van de huisarts m.b.t. palliatieve patiënten.

Er worden (vanaf 1 juni 2026) twee forfaitaire honoraria ingevoerd die het opstellen van een ACP (advanced care planning) aanvullen:

2026.042

Nog twee aanmeldmomenten in 2026 voor de New Deal

 

In 2024 startte een nieuw financieringsmodel voor de huisartsgeneeskunde, naast de betaling per prestatie en het forfaitaire systeem: de New Deal. Dit systeem houdt het midden tussen de twee bestaande systemen en bestaat uit drie financieringsstromen: betaling per prestatie, capitatiefinanciering en premies.

Indien u zich nog wil aanmelden in 2026 voor dit systeem, zijn er nog twee momenten waarop dat kan: