Weer geen vereenvoudiging GMD-beheer vanaf 1 januari 2014*

ASGB-BERICHT 2013.196


Geachte Collega,

In tegenstelling tot wat in het akkoord artsen-ziekenfondsen is afgesproken, gaat het vereenvoudigd beheer van het GMD via Mycarenet niet door vanaf 1 januari 2014. Tijdens de bijeenkomst van de Medicomut op 16/12/13 werd duidelijk dat noch de mutualiteiten, noch de leveranciers van de huisartsensoftwarepakketten klaar zijn met de nodige aanpassingen.

Wij kunnen u verzekeren dat wij gedurende het ganse jaar geprobeerd hebben de druk op de verschillende actoren zo groot mogelijk te houden. Wat betreft de andere mogelijkheden binnen Mycarenet werd het volgende duidelijk: het nagaan van de verzekerbaarheid van de patiënt is technisch gereed, maar slechts enkele van de softwarepakketten zouden dit nu al kunnen aanbieden. Alles wat met Hoofdstuk IV te maken heeft is ook technisch klaar (aanvragen van terugbetaling, opzoeken elke attesten bestaan voor een patiënt), maar ook daar zijn de meeste softwarepakketten nog niet gereed. Men heeft ons verzekerd dat de toepassingen verzekerbaarheid en Hoofdstuk IV voor de meeste pakketten mogelijk zullen zijn in de eerste maanden van 2014 en dat een aantal mutualiteiten en pakketten tegen mei/juni 2014 gereed zouden zijn voor het GMD-beheer.

We vragen ons luidop af hoe betrouwbaar deze beloftes deze keer zullen zijn.

Het is hemeltergend dat ook de leveranciers van de softwarepakketten zich kennelijk niet geroepen voelen om haast te maken om de verschillende toepassingen, die nu mogelijk gaan worden via e-health, te integreren op een klantvriendelijke manier.

Met collegiale groeten, het ASGB-bestuur

Reacties

Is het gezamenlijk niet betalen van onze volgende te dure factuur van ons niet up to date software pakket een optie ?
Misschien moeten we de vs van verpleegkundige zorgen van de mutualiteiten eens een maand of 10 laten liggen ?

Desmet Tom

Het is duidelijk dat het Asgb een beslissing steunt die in duistere maar zeker huisartsonvriendelijke cenakels genomen zijn i.v.m. het aantal software pakketten voor huisartsgeneeskunde dat nog mag overblijven na de labelingssessies. Dat Pro_doc, verre Limburg, daarbij als uitgerangeerd wordt beschouwd is duidelijk, daar wij geen druk van jullie mochten ervaren waarvan sprake in uw mail. Hopelijk worden we wel genoemd achter de coulissen
met de pakketten die wel reeds in staat zijn om de functies als ehealth mycarenet aan te spreken. Het probleem van de bereikbaarheid van "vaccinnet" ligt volledig buiten de verantwoordelijkheid van het softwarepakketten.

Hemeltergend dat julle nu al beginnen te janken over het gedrag van de software pakketten als het gaat over het ontwikkelen van "huisartsvriendelijke" connecties met ehealth terwijl jullie zonder overleg met die pakketten opelijk het idee gesteund hebben dat er best maar 2 of 3 huisartsenpakketten zouden overblijven. Niet meer of minder dan een keuze voor monopolisering van dit kleine segment. Met een erg defaitistisch mail hebben jullie zich gericht aan de huisartsen om hen te berichten dat het onvermijdelijk is dat alle pakketten kunnen blijven bestaan en ze er maar mee moeten leven dat er geen andere oplossing is. Dit betekent gegevensverlies voor vele huisartsen terwijl de gelabelde softwarepakketten in staat zouden moeten zijn om alle gegevens d.m.v. xml bestanden aan elkaar over te brengen. (het heeft blijkbaar weinig zin gehad om examens te organiseren als zelfs geslaagde pakketten in praktijk helemaal niet geslaagd lijken.)

En toch is er een oplossing. Jullie als eersten moeten pleiten voor openlijke eerlijke politiek om zoveel als mogelijk de bestaande pakketten behulpzaam te zijn. En pleit vooral niet voor monopolisering want dat gaan al uw leden goed onthouden als ze straks zich blauw betalen en toch in de kou blijven.

schraepen

Wat een immense teleurstelling!
ASGB, er was zo trots aangekondigd na afsluiten van het akkoord dat er nu geen weg meer terug was en het er eindelijk zou van komen. Nu trekt u al in twijfel of het er überhaupt nog zal van komen in 2014.

Wat is een akkoord artsen-ziekenfondsen nu nog waard?

Michiel Panhuysen

Akkoord met Michiel: blijft het akkoord artsen-ziekenfondsen van kracht indien 1 van de voorwaarden niet is gerespecteerd? Zijn er creatieve ideeën voor een reactie ? Betreuren alleen zal niet veel helpen...

Johan Buffels
2026.044

Correcties op de nomenclatuur inzake rusthuisbezoeken gepubliceerd

 

Op 22 april 2026 zijn een aantal KB’s en een interpretatieregel gepubliceerd die de in 2024 nieuw ingevoerde nomenclatuur voor bezoeken in een WZC corrigeren. Het gaat m.a.w. om nomenclatuurnummer 106610 en aanverwanten.

Sommige aanpassingen betreffen eerder ‘teksttoilet’ van de in 2024 gepubliceerde KB’s (gebruik van de juiste terminologie) maar twee punten zijn dermate belangrijk dat we ze nog eens uitdrukkelijk vermelden.

Eén gaat over het GMD van een WZC-patiënt en het ander over het zgn. ongewoon bezoek.

 

2026.043

Nieuwe huisartsennomenclatuur voor palliatieve zorg vanaf 1 juni '26

 

Op 20 april 2026 zijn drie KB’s in het Staatsblad gepubliceerd over de ondersteuning van de huisarts m.b.t. palliatieve patiënten.

Er worden (vanaf 1 juni 2026) twee forfaitaire honoraria ingevoerd die het opstellen van een ACP (advanced care planning) aanvullen:

2026.042

Nog twee aanmeldmomenten in 2026 voor de New Deal

 

In 2024 startte een nieuw financieringsmodel voor de huisartsgeneeskunde, naast de betaling per prestatie en het forfaitaire systeem: de New Deal. Dit systeem houdt het midden tussen de twee bestaande systemen en bestaat uit drie financieringsstromen: betaling per prestatie, capitatiefinanciering en premies.

Indien u zich nog wil aanmelden in 2026 voor dit systeem, zijn er nog twee momenten waarop dat kan: