Resultaten van de ASGB-enquête over teleconsulten

2025.027

 

Onze enquête (https://asgb.be/node/28988) werd enthousiast beantwoord door 179 artsen. Dat is terecht, het is ook de enige enquête die peilt naar de beide knelpunten in dit dossier: het budget én de handhaving. 

Vooreerst de vraag binnen welke discipline u wenst te besparen. Opmerkelijk: een kleine meerderheid (46.4%+7.3%) is toch bereid om binnen de eigen discipline te gaan zoeken. Weliswaar vindt van een meerderheid van die groep dan dat die besparing naar zichzelf moet terugkeren, maar toch ook een 7% die gerust wil bijspringen ten voordele van andere disciplines.

Waarin bent u dan bereid te besparen als het dan toch binnen de artsen moet?, was een volgende vraag. Globaal lijkt u vooral geneigd om bepaalde prestaties en disciplines die u als overgefinancierd inschat te gaan napluizen en corrigeren; voor 61% gaat dat vooral richting de disciplines die u zo inschat als overgefinancierd, 38% geeft aan dat dit eerst geïnventariseerd zou dienen te worden. Als ASGB staan we al lang voor transprantie en inventarisatie op dat vlak, het is echter niet altijd evident om cijfers te pakken te krijgen en ze te vergelijken. Daarnaast lijkt u  toch ook wel geneigd (42,5%) om andere prestaties die moeilijk inhoudelijk te controleren zijn in de aandacht te zetten.

U bezorgde ons ook een bloemlezing aan andere opties om voor financiering te zorgen. De mutualiteiten vrijwel aan kop (59,4%), maar opvallend met nog een percentje voorafgegaan door de patiënt (60.6%). In de ganse enquête ook een markante tendens om een vorm van “eigen bijdrage” in te bouwen voor de patiënt voor specifiek de teleconsultaties. Het remgeld innen voor een teleconsultatie doet bijna niemand, het is ook te omslachtig, maar u bent van mening dat er toch enige responsabilisering dient te zijn voor de patiënt. Velen van u geven aan dat de teleconsultatie vaak op vraag van de patiënt is om comfortredenen of omdat hij/zij aan het werk is. 

Opmerkelijk toch ook de vele suggesties naar de ‘betaaltelefoon’ of ‘minutenregistratie-telefonie’ als mogelijke oplossing. U stelt dit principe voor in allerlei soorten en maten, al dan niet gekoppeld aan het dossier (die tabellen bezorg ik u een andere keer bij onze terugkoppeling over de mogelijke controlemechanismen).

Onafhankelijk van elkaar regent het klachten over patiënten die misprijzend lachen met 4 of 1 euro remgeld. Niets weerhield ons dan ook om de vraag te stellen, hoe u de evolutie van het remgeld graag ziet. Maar liefst 85.5% van u wil het remgeld indexeren, en daarvan de helft wil het zelf indexeren met de gemiste index van de voorbije jaren.

Slotsom. Als ASGB willen we hetgeen we van u gekregen hebben in een concreet voorstel gieten, en wel eentje dat ook de mogelijkheid biedt om het dossier ook echt op te lossen. Dat vraagt overleg en voorbereiding. Maar intussen mag u er alvast ons rekenen dat u volgende week ook uw eigen mening krijgt voorgeschoteld over handhaving van teleconsultaties. U kan alvast nog steeds invullen, de enquête staat nog open.

In de file als bijlage bij dit bericht kunt u resultaten ook in meer grafische vorm terugvinden.

Reactie toevoegen

Platte tekst

  • Geen HTML toegestaan.
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
CAPTCHA
asgb omgekeerd
Deze vraag is om te controleren dat u een mens bent, om geautomatiseerde invoer (spam) te voorkomen.
2026.096

Nieuw rapport van de Commissie voor Gezondheidszorgdoelstellingen

 

Begin 2025 werd in de schoot van het RIZIV een zgn. Commissie voor Gezondheidszorgdoelstellingen (GDOS) opgericht.

Die commissie waarin de zorgverleners (en zeker de artsen) zwaar in de minderheid zijn en bovendien geen stemrecht hebben, heeft de taak om de regering te adviseren over wat er prioritair is op het vlak van de gezondheidszorg.

2026.095

RIZIV-premie voor verpleegkundige in huisartsenpraktijk: wat is nieuw vanaf 2026?

 

Twee jaar geleden, in 2024, werd er vanuit de Medicomut een bijkomende ondersteuning (naast en los van het al eerder bestaande Impulseo) ingevoerd voor huisartsenpraktijken die met een verpleegkundige werken.

Het ging toen om twee afzonderlijke premies, de ene tegemoetkoming voor zorgcontinuïteit genoemd en bedoeld voor ‘eerste aanwervingen’, de andere tegemoetkoming voor praktijkbeheer genoemd en bedoeld voor praktijken die al langer met verpleegkundigen werkten. 

2026.094

Nieuwe wet geeft IMA meer macht om fraude op te sporen

 

Op 11 augustus 2026 werd een wet diverse gezondheidsbepalingen in het Staatsblad gepubliceerd.

Met ‘divers’ heeft deze wet van 20 juli 2026 haar naam niet gestolen want ze behandelt een beetje van alles, onder meer inzake geneesmiddelen, elektronisch voorschrijven, enz. Zie hiervoor het bijgevoegd overzicht uit de nota CGV2026-172.

De belangrijkste topic heeft echter betrekking op het uitbreiden van de bevoegdheden van het InterMutualistisch Agentschap inzake het bestrijden van fraude.