Standpunt van ASGB/Kartel rond de collectieve overeenkomst voor ASO’s

ASGB-BERICHT 2021.091
Icoon thema specialisten

 

Uiteraard zijn we tevreden met het akkoord, in de eerste plaats omdat er eindelijk een akkoord is en verder omdat het veel goeds bevat. Toch blijven ook wij als ASGB/Kartel op meerdere punten nog op onze honger zitten.

1. Dit akkoord laat tot onze frustratie nog geen verbetering van het sociaal statuut toe. De 10mio die bespaard werd in de NCAZ, werd toegekend aan de loonmassa van de ASO’, dus ten bate van de stagediensten, en niet linea recta ten bate van de ASO’s. Het moet anderzijds ook worden aangestipt dat die vrijgemaakte 10mio evenmin uit de honorariapot komen, maar uit de Riziv-middelen die waren uitgetrokken voor de stagemeesters. ASO’s hebben momenteel, zoals iedereen, wel een sociaal statuut maar geen wettelijke pensioenopbouw, daarom moet hun Riziv sociaal statuut volgens ons structureel verhoogd worden.

2. De vrijgemaakte 10mio uit de NCAZ was voorzien voor het opwaarderen van de sociale bescherming van niet alleen de ASO maar ook de HAIO. Volgens het ASO-akkoord gaat de 10mio echter integraal naar hen. Anderzijds kwam de besparing ook alleen van de specialistische stagemeesters. Hier moet dus een mouw aan gepast worden, vermits beide akkoorden elkaar deels tegenspreken.

3. Daar +/- 65% van de ASO in de UZ’s actief is, zal de meerderheid van de begrote middelen naar de UZ gaan (de inlevering op de stagemeestersvergoeding treft hen evenwel ook meer). Dit zal volgens ons dus ten koste gaan van het medezeggenschap van de artsen over de verdeling van deze middelen, gezien de invloed van de medische raad in een UZ beduidend minder groot is.

Enkel de Vlaamse ASO’s (VASO) hebben het akkoord gehonoreerd, de Waalse tegenhanger (CIMACS) daarentegen niet. Wordt dus ongetwijfeld vervolgd.

 

Namens ASGB/Kartel

Dr R. Hueting, voorzitter

Dr T. Gevaert, voorzitter specialisten

Dr R. Rutsaert, bestuurslid

Michel Wijns, jurist

 

Breed consortium van huisartsen én praktijkondersteuners tegen afschaffing Impulseo

 

De aangekondigde afbouw van Impulseo blijft voor grote ongerustheid zorgen, niet alleen bij huisartsen, maar ook bij praktijkverpleegkundigen, praktijkmedewerkers en patiënten.

In die mate dat er een heus consortium ontstaan is dat niet alleen uit de drie artsensyndicaten (ASGB, VAS en AADM) bestaat maar ook uit Domus Medica, stuurgroep Kafka, de universitaire huisartsencentra, de opleidingscentra, enz.

2026.109

Vlaamse regering schrapt ook ‘Bewegen op verwijzing'

 

Het stond de vorige weken wat in de schaduw van de afschaffing van Impulseo maar de besparingsdrift van de Vlaamse regering heeft nog een slachtoffer gemaakt: de ondersteuning voor ‘Bewegen op verwijzing’ stopt vanaf 2027.

Al even onbegrijpelijk als Impulseo want deze formule had nu eens succes, … of is dat net de reden misschien?

Je hebt als verwijzende arts in principe niet de opdracht om de betrokken patiënten op de hoogte te brengen, die taak komt de begeleidende coaches toe.

2026.108

Update afschaffing Impulseo: blinde bespaardrift, aanvang nog niet gekend

 

De situatie rond de stopzetting van Impulseo is bijzonder zorgwekkend.

Niet alleen kwam het nieuws vorige week totaal onverwacht, het is ondertussen ook komen vast te staan dat het puur om een blinde besparing zonder enig alternatief gaat.

Bovendien, en dat is al helemaal niet te begrijpen, is er nog steeds geen duidelijkheid over de vraag vanaf wanneer men nu precies gaat afschaffen.